Recenzje

Poniżej znajdziecie recenzje ebooka, które oficjalnie pojawiły się w różnych mediach. Enjoy!

 Michał Sobkowiak, Scrum Mater

Źródło: https://www.linkedin.com/posts/michal-sobkowiak_agile-scrum-scrummaster-activity-6671311931263082496-ZvmZ/

Dawno nie czytałem tak praktycznej książki. Jeśli ktoś szuka cennych wskazówek dotyczących pracy zwinnej, to polecam e-book AgileHints. Ciekawe tematy opisane w przejrzysty sposób, bazując na doświadczeniach Dawid Lewandowicz

i współautorów, pozwalają poszerzyć perspektywę i inspirują do działania. Żałuję, że nie było tej książki wcześniej, pewnie uniknąłbym chociaż części mojego „błądzenia po omacku”.

 

Marcin Wirkus, agile.info.pl

Źródło: https://www.agile.info.pl/ksiazki-o-scrum/

Książka wydana jako e-book i faktycznie w tej formie sprawdza się idealnie. Mimo że ostatnio preferuję książki w offline – nie chcę sobie świecić więcej w oczy i kciuk mnie boli od przewijania – to ta pozycja musi być jako e-book. Dużo w niej bowiem odnośników do zewnętrznych artykułów, „przeskoków” z jednego miejsca w drugie. Książka napisana tak jak ja lubię najbardziej poznawać nowe treści. Nie jest to monotonny tekst opisujący dane zagadnienie. Wszystkie hinty są wyróżnione – przy skrolowaniu można zatrzymać się na tym który nas nagle zainteresuje i doczytać. Dużo schematów i rysunków pokazujących jak dany element działa, sporo też treści w postaci list punktowanych i numerowanych. Zdecydowanie łatwiej mi się w tak pokazanej formie odnaleźć. Poza formą ważna jest treść. I oczywiście znajdziemy tu sporo ciekawej i dobrze przekazanej użytkownikowi treści. Wiele pokazanych „sztuczek” zostało przetestowanych „w boju” przez autora i współtwórców książki. Są one przemyślane i wydaje się że można je wdrożyć w codziennej zwinnej pracy.

 

, agilepolska.pl

Źródło: https://agilepolska.pl/zwinnyblog/2020/07/08/agilehints-recenzja/

AgileHints to ebook wydany w przejrzysty i czytelny sposób. Już na samym początku mamy krótką informację, jak efektywnie korzystać z książki. W książce oprócz treści znajdziemy wiele rysunków, schematów i list punktowanych/numerowanych, co ułatwia zrozumienie i przyspiesza czytanie. W każdym rozdziale znajdziemy linki do zewnętrznych źródeł oraz odesłania do innych rozdziałów, dzięki czemu możemy szybko rozszerzyć interesujące nas tematy. Co ciekawe, na początku każdego rozdziału podany jest czas, który potrzebujemy na jego przeczytanie.

W trakcie lektury AgileHints możemy poznać wiele elementów zwinnego procesu wytwarzania produktu/oprogramowania. Podczas czytania mamy wrażenie rozmowy z innym Scrum Masterem, który dzieli się swoimi doświadczeniami. Taka konfrontacja jest świetną inspiracją, dodatkowo wzbogaconą o linki do interesujących i wartościowych źródeł. Każdy z autorów dzieli się z nami problemem i daje nam wskazówkę, jak sobie poradzić i go rozwiązać. W książce znajdziemy także kontakty do autorów, z którymi możemy omówić daną wskazówkę.

Pamiętajmy jednak, że są to podpowiedzi, z których możemy skorzystać ale nie zawsze muszą sprawdzić się w naszym kontekście. Jeśli podejdziemy do hintów z dystansem, możemy zobaczyć jak robią to inni i modyfikować/dostosowywać je do naszej sytuacji. Warto więc posiadać już doświadczenie w pracy w Scrumie aby móc odnieść się do treści wskazówek. Nie jest to na pewno pozycja dla osób planujących zacząć przygodę ze Scrumem.

Część rozdziałów wciąga, część wystarczy szybko przeglądnąć, aby sprawdzić to co już przepracowaliśmy. Jest to wynik subiektywnych odczuć i zależy od posiadanej wiedzy/doświadczeń. Mimo tego, że forma AgileHints pozwala „skakać” z jednego rozdziału do drugiego, polecamy przeczytać ebooka od deski do deski. Książka układa się bowiem w ciekawą, inspirującą i sensowną podróż.

Książkę jak najbardziej rekomendujemy i polecamy!

Aga, Ala, Jacek, agile4u

Źródło: https://www.facebook.com/agile4u.torun/posts/1743953889102570

W dzisiejszym poście z serii “Polecamy” chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę na ebooka przygotowanego przez Dawida Lewandowicza “AgileHints Twarde aspekty pracy zwinnej”.

Każdy z nas zapoznał się z treścią i oto nasze spostrzeżenia.

Jacek: Silną stroną AgileHints jest dla mnie bezpośredniość tej pozycji. Rozdział za rozdziałem Dawid i pozostali autorzy przyglądają się konkretnym problemom i proponują konkretne rozwiązania. Problemom, które, co ważne, często łatwo odnieść do swojej pracy i rzeczywistości, przez co i one, i porady, stają się łatwe do zrozumienia i przyswojenia. Pozycja nie sili się na teoretyzowanie. Wszędzie tam, gdzie temat aż prosi się o rozwinięcie, autor sprytnie odwołuje się do zewnętrznych źródeł. Dzięki temu zabiegowi czytelnik pozostaje z esencją, listą tips&tricks do wzięcia i zastosowania od zaraz, ale wie też, gdzie szukać dokładniejszych informacji, powodów i kolejnych motywacji. AgileHints przy pierwszym kontakcie to inspirująca do działania wiedza zamknięta w pigułce, choć wydaje się, że najwięcej zyskać można, czerpiąc z niej ponownie i na wyrywki – każdorazowo sięgając tylko do tych rozdziałów, które mogą nam w danym momencie pomóc.

Jeżeli pozycja Dawida i współautorów przetrwa próbę czasu, to ma szansę stać się na Kindlach zwinnych Polaków tym, czym Pocket Guide Gunthera jest dla Scrum Masterów z całego świata.

Aga: Przyznam się szczerze, że nie lubię ebooków, jednak w przypadku pozycji AgileHints nie wyobrażam sobie, że można ją wydać inaczej. W każdym rozdziale znajdziemy liczne linki nie tylko do zewnętrznych źródeł, ale także odnośniki do samej książki, gdzie dany temat jest już dokładniej opisany. Można ją czytać w dowolny sposób, od deski do deski czy na wyrywki, w zależności od tematu. Dużym atutem tej pozycji jest autentyczność zastosowanych hintsów, wszystkie zostały przetestowane przez Dawida i innych autorów w codziennej pracy. Są one tak przejrzyście opisane, że jeżeli tylko czujemy taką potrzebę to bez problemu uda się je zastosować u siebie w zespole. Dodatkowym atutem jest dostęp do społeczności praktyków i czytelników książki, gdzie można dzielić się swoim doświadczeniem oraz pogłębić swoją wiedzę.

Na pewno nie jest to pozycja dla osób zaczynających swoją przygodę ze Scrumem. AgileHints pomaga uniknąć wielu błędów i szukania odpowiedzi, na liczne pojawiające się problemy, w sieci, ale warto mieć pewne doświadczenie, aby w umiejętny sposób wykorzystać podaną wiedzę.

Ala: Podczas codziennej pracy w środowisku zwinnym często zastanawiam się, czy problemy i wyzwania, z którymi stykam się i ja i Zespoły w mojej organizacji, spotykają także innych. Czy to możliwe, by ktoś „już to przerabiał”? Czy istnieją jakieś wskazówki, którymi możemy się wesprzeć? Z pomocą przychodzi AgileHints. „AgileHints Twarde aspekty pracy zwinnej”, to ebook przygotowany przez Dawida Lewandowicza i współautorów, odpowiadający na potrzeby osób, które poszukują sprawdzonych pomysłów na wsparcie w wielu sytuacjach pojawiających się podczas pracy zwinnej zarówno w aspektach technicznych, jak i biznesowych.

Książka została wydana w formie elektronicznej dzięki czemu łatwo skorzystać z wielu odnośników wewnętrznych oraz zewnętrznych – do źródeł pozwalających na pogłębienie poruszanych w niej tematów. Myślę, że jest to pozycja, do której można wracać wielokrotnie. Zaletą jest to, że praktycznie w każdym rozdziale otrzymujemy szereg praktycznych i gotowych do wykorzystania wskazówek.

AgileHints nie opowiada o podstawach, lecz jest adresowana do bardziej zaawansowanego czytelnika. Widzę w niej wiele wskazówek zarówno dla mnie jako Product Ownera, jak i dla Zespołów Deweloperskich pracujących w mojej organizacji. Polecam ją każdej osobie pracującej zwinnie – na pewno znajdzie coś dla siebie!

 

Product Vision

Źródło: https://www.linkedin.com/posts/productvision_szukasz-pomys%C5%82u-na-zbli%C5%BCaj%C4%85ce-si%C4%99-jesienne-activity-6709155556852072449-2yO4

Polecamy e-book AgileHints stworzonego przez Agile247.pl, który zawiera aż 100 podpowiedzi jak poprawić efektywność i zadowolenie w zespole deweloperskim i wśród interesariuszy.
AgileHints jest owocem pracy 8 osób od lat zgłębiających metody zwinne. Skorzystaj z ich wiedzy i doświadczenia!
Dużo praktycznych przykładów i mięska – o zwinności, scrumie, kanbanie i procesie wytwarzania oprogramowania

 

Anita Warkiewicz, unconf

Miałam ostatnio okazję przeczytać książkę, której autorami są w głównej mierze Agile Coachowie. Chodzi o “AgileHints” Dawida Lewandowicza, ze współudziałem m.in. mojej partnerki podcastowej, Moniki Braun.Przyznam szczerze, że nie miałam wysokich oczekiwań. Ot, kolejna książka o “Agile’ach”, pewnie znowu te same techniki, które można znaleźć w sieci (np. na agile247.pl ;)). Co prawda kuszące było to, że tytułowe “hinty” miały być przetestowane przez praktyków, ale jednak podeszłam do lektury z dystansem.Pierwsze, co mi się spodobało, to zakres tematyczny. Jestem wdzięczna autorom, że skupili się na szerokim spektrum praktyk, nie tylko na “soft skillach”, których w tego typu książkach jest najwięcej. Czytelnik znajdzie wskazówki dotyczące zarówno miękkich aspektów pracy z ludźmi, procesów, trochę o technologii, jak i odrobinę na temat produktu. Osobiście dodatkowy punkt daję za dotknięcie procesu zmiany, który moim zdaniem jest niezwykle ważny, szczególnie w ostatnich czasach.Kolejny plus – autorzy zdecydowali się na początku każdego rozdziału pisać ile czasu mniej więcej zajmie jego przeczytanie. Jako osobie, która robi 100 rzeczy na raz bardzo mi ten drobiazg ułatwił planowanie i organizację. Jeśli jesteście managerami i na czytanie macie bardzo okrojone zasoby czasowe, docenicie ten dodatek.“Last, but not least” – struktura książki. Bardzo doceniam odwołania do literatury pogłębiającej dany temat (niby oczywiste, ale nie zawsze stosowane) . Zwróciłam uwagę również na podsumowanie wszystkich “hintów” na końcu książki, co ułatwia szukanie ich opisu i zastosowania. Czytelnik lub czytelniczka może najpierw wszystkie je przeczytać, a potem pogłębić to, co jest dla niego nowe albo co do czego nie jest przekonany.Jedyny słaby punkt to dla mnie fakt, że książka jest dość podstawowa. Jest w niej sporo ciekawych wątków, odnośników do książek, których nie znałam czy “hintów”, które warto wprowadzić, jednak większość to są podstawy pracy w zwinnym środowisku IT. Ale to chyba dobrze – przyda się początkującym i pomoże odświeżać wiedzę tym bardziej doświadczonym.I za to dziękuję – że mogłam sobie odświeżyć swoją wiedzę i uzupełnić mapę stosowanych technik o kolejne. Lektura “AgileHints” zdecydowanie przyniosła mi wartość i to dużo większą niż się spodziewałam na początku. Krótko mówiąc – polecam. Szczególnie moim koleżankom i kolegom managerom, którym wydaje się, że wszystko już wiedzą 😉

 

Ryszard Koszczyński, Agile Coach

Źródło: https://www.linkedin.com/posts/ryszard-koszczynski_polecamczytanie-recenzja-agile-activity-6724922205756555264-Xymh

Dziś chcę Was zachęcić do lektury książki Agile Hints, którą napisał Dawid przy współpracy kilku zaufanych osób. W podtytule jest 100 sprawdzonych w praktyce hintów, jak podnieść efektywność i zadowolenie zespołów deweloperskich oraz osób bezpośrednio z nimi współpracujących.
Informacje są zebrane w sposób przejrzysty i łatwo można znaleźć interesujące nas kwestie. Moim zdaniem publikacja jest zbudowana na fundamencie zdrowego rozsądku i pragmatyzmie, czyli najważniejszych składnikach Agile. Niewątpliwym atutem książki 👍 są miary jakie może wykorzystać PO do mierzenia swojej efektywności (rzadkość w publikacjach o tej tematyce). Książka zawiera sporo podpowiedzi co do narzędzi jak i ich zastosowania, więc Scrum Masterzy mogą dzięki niej doskonalić swój warsztat. Jedyne do czego mogę się przyczepić to „ceremonie”. 😎

 

Monika Potiopa, Strefa PMI (11/2020)

Źródło: https://strefapmi.pl/2020/11/22/31-numer-strefy-pmi-juz-dostepny/?fbclid=IwAR0vECWDTOxe6luN4aq5M5iAQzGHR5kOu-bzKHn3f7IhxCTJwBvKAvGRKH8

W ostatnim czasie miałam przyjemność podczas (jednego!) jesiennego spaceru wysłuchać audiobooka Agile Hints. Muszę przyznać, że była to jedna z tych pozycji, na którą z nutą ekscytacji oczekiwałam. Dlaczego? Z pewnością każdy z Was zna jeden z najbardziej popularnych polskich blogów skupiających się na tematyce Agile – agile247.pl, a to właśnie jego współautorzy przygotowali tę pozycję. W jednym miejscu mamy zebraną wiedzę oraz doświadczenie aż 8 praktyków zwinności: Dawida Lewandowicza wraz z Joanną Gosk, Moniką Braun, Dariuszem Knopińskim, Marcinem Kliksem, Konradem Synoradzkim, Krystianem Mrozkiem oraz Krystyną Abraham-Walasiak. Brzmi zachęcająco – prawda? Co do samej formy wydania – jak już wspomniałam wybrałam audiobooka (łączny czas trwania to około 70 minut), który „wspierany” jest dodatkami będącymi uzupełnieniem treści. Jeżeli jednak nie jesteś fanem odsłuchiwania, możesz wybrać bardziej „klasyczną” formę – e-booka (212 stron). Audiobook został podzielony na 10 części: wstęp, osiem rozdziałów i podsumowanie. Każdy z nich trwa około 7 minut i skupia tematycznie zagadnienia. Od tych związanych z nowym zespołem, efektywnymi ceremoniami, szacowaniem zadań, równowagą techniczną, cyklicznością informacji po zarządzanie zmianą, UX oraz techniki produktowe. Czyli w skrócie: od planowania po wytwarzanie. W ramach rozdziałów znajdziesz 100 wskazówek, które wskażą Tobie aktywności czy praktyki poprawiające pracę zespołu deweloperskiego oraz podnoszące stopień zadowolenia w zarówno w sferze delivery jak i discovery. Warte podkreślenia jest, że Agile Hints zostało wydane w tym roku – zawiera więc najświeższe
informacje, co jest niezwykle istotne w stale rozwijającym się i zmieniającym się świecie IT. Serdecznie polecam tego audiobooka każdej roli w zespole deweloperskim: od servant leadera, przez produktowca po członków zespołu deweloperskiego. Muszę tutaj jednak podkreślić, że w tej pozycji nie znajdziecie podstaw Agile – jeżeli więc jesteś początkujący, warto abyś zawczasu zaznajomił się z tematyką zwinności. Dla średniozaawansowanych i zaawansowanych entuzjastów Agile – miód na uszy!